Nem lepdtek meg az ltalunk megkrdezett, Hollandiban l magyar desanyk az UNICEF felmrsn, miszerint a holland gyerekek sokkal jobban lnek, mint a magyarok. Az anyagi jlt mellett ebben szerepet jtszhat a kevsb szigor iskolai rendszer s a szlkkel tlttt tbb id is. Az ENSZ gyerekvdelmi szervezetnek magyarorszgi vezetje a szaporod iskolai bntalmazsokat tartja aggasztnak.
A holland gyerekek a legvidmabbak
Program a szegnysg felszmolsra
A gyerekszegnysg visszaszortsra 2006-ban kszlt el a Gyermekszegnysg Elleni Nemzeti Program. Ebben a legsrgsebb clokknt a kedvezbb lakhatsi krlmnyek biztostst, a szegny csaldokban l gyerekek tkeztetsi s oktatsi tmogatst tztk ki. A program egyik els lpseknt egy Ngrd megyei teleplsen indult modellksrlet a szegnysg mrsklsre.
Az sszestett lista
1. Hollandia
2. Svdorszg
3. Dnia
4. Finnorszg
5. Spanyolorszg
6. Svjc
7. Norvgia
8. Olaszorszg
9. rorszg
10. Belgium
11. Nmetorszg
12. Kanada
13. Grgorszg
14. Lengyelorszg
15. Csehorszg
16. Franciaorszg
17. Portuglia
18. Ausztria
19. Magyarorszg
20. Egyeslt llamok
21. Nagy-Britannia
Lazbb tanrok, kevesebbet dolgoz szlk, sok jtk s sport tants utn - tbbek kztt ezrt rzik jobban magukat a holland gyerekek a magyaroknl az ltalunk megkrdezett, Hollandiban l magyar desanyk szerint. A holland gyerekek nem alaptalanul rzik magukat jl a brkben, egy 21 orszgot vizsgl UNICEF-jelents szerint valban k lnek a legjobb krlmnyek kztt. A lista legaljra Nagy-Britannit s az Egyeslt llamokat sorolta az ENSZ gyermekvdelmi szervezete. A gyerekekkel legrosszabbul bn kt angolszsz orszggal egytt a lista als harmadban szerepel Magyarorszg is.
A vizsglt hat tnyez kzl hromban kimondottan kedveztlen a magyar gyerekek helyzete. A legrosszabb rtket az anyagi helyzettel kapcsolatos adatok mutatjk: ebbl a szempontbl Magyarorszg az utols eltti helyen vgzett, az UNICEF-felmrsben szerepl orszgok kzl csak Lengyelorszgban jut kevesebb pnz a gyerekek jltre. Ehhez kapcsoldik a munkanlkli szlkkel felnv gyerekek arnya: a vizsglt orszgok kzl Magyarorszgon fordul el a legtbb ilyen csald. Rossz kpet mutat a magyar gyerekek egszsgi llapota is, a felmrs szerint kzel 15 szzalkuk tlslyos.
Fizikai veszly is leselkedik a 11, 13 s 15 vesekre: az elmlt egy vben majdnem minden msodik magyar gyerek keveredett valamilyen verekedsbe. Az agresszi kialakulst elsegtik a jelenlegi kedveztlen iskolai viszonyok - vlekedik Ligeti Gyrgy szociolgus. A Kurt Lewin Alaptvny munkatrsa szerint a pedaggusok gyakran rosszul kezelik az iskolai konfliktusokat. Jellemzen tlzottan tekintlyelv az iskolk szellemisge, nem kezelik partnerknt a gyerekeket, akik emiatt nem tudjk kpviselni az rdekeiket. Ugyanakkor ltezik ennek az ellenkezje is: a tanrok mindent rhagynak a dikokra, intzzk el a konfliktusokat maguk kztt. A pedaggusok vilgltsa is ersen befolysolja a dikokat, ezrt indtott az alaptvny szmukra a gyerekek vlemnyformlsval kapcsolatos kpzst.
Az iskolai agresszi szemmel lthatan nvekszik az UNICEF Magyar Bizottsgnak igazgatja szerint is. Kecskemti Edit az [origo]-nak nyilatkozva elmondta, hogy szerinte ezen a terleten kln megelz programra lenne szksg, hogy a helyzet ne romoljon tovbb.
Sok idt fordtanak beszlgetsre
Kiemelkeden jl teljestettek viszont a magyar szlk abbl a szempontbl, hogy milyen gyakran beszlgetnek a gyerekeikkel klnsebb aprop nlkl is. A 15 ves dikok 90 szzalkval hetente tbbszr szortanak idt a szlk, hogy "csak gy" beszlgessenek. A kanadai s a nmet gyerekek esetben ez az arny 50 szzalk alatt van. Az UNICEF Magyar Bizottsgnak igazgatja emellett azt emelte ki a kedvez jellemzk kzl, hogy a kannabiszfogyaszts viszonylag ritka a magyar gyerekek krben (alig tbb mint 10 szzalkos a 11, 13 s 15 vesek krben, mg a briteknl ez 35 szzalk felett van).
Kzpmeznybe kerlt Magyarorszg abbl a szempontbl, hogy a gyerekek sajt maguk milyennek tartjk a helyzetket. A legjobban a holland, spanyol s grg gyerekek rzik magukat a brkben, a legkevsb pedig a britek.
Kevsb stresszes a hollandok lete
Hollandia a vizsglt tnyezk mindegyikben (anyagi jlt, egszsg s biztonsg, oktats, a csalddal s ms gyerekekkel val kapcsolat, letmd s kockzatok, "szubjektv jlt") jl teljestett. Az ltalunk megkrdezett, kint l szlk ezt tbbek kztt azzal hoztk sszefggsbe, hogy a gyerekvllals utn munkba visszatr nknek lehetsgk van rszmunkaidben dolgozni. A csaldanyk ltalban csak heti kt-hrom napot dolgoznak, a tbbi idt otthon tltik a gyerekekkel. "Ha valaki ngy napot dolgozik, annak valsznleg a frje is rszmunkaidben dolgozik" - tudtuk meg egy Hollandiban l magyar desanytl.
A gyerekeknek pedig enyhbb kvetelmnyeknek kell megfelelnik: a holland kisiskolsok nem kapnak hzi feladatot, iskola utn jtszanak s sportolnak. Utbbinl nem a verseny vagy a teljestmny a fontos, hanem hogy szeressenek mozogni - vlekedett egy kint l csaldanya. Megegyezett az ltalunk megkrdezettek vlemnye abban, hogy az iskolsok kevesebb stressznek vannak kitve, a gyerekeknek tbb idt hagynak arra, hogy a sajt tempjukban fejldjenek. A hollandok ltalban liberlisabban bnnak a gyerekekkel, akik tbbnyire jl neveltek s bartsgosak - vlekedett egy Hollandiban l magyar desanya.
A tbbsg jl kijn a trsaival
Az sszests szerint Hollandia utn az szak-eurpai kis llamok bnnak legjobban a gyerekekkel. Svdorszg s Finnorszg megtlsn egyedl a csaldi s kortrsi kapcsolatok terletn szerzett negatv rtkels rontott. A trsaikkal a svjci s a portugl gyerekek tbbsge jn ki a legjobban, mg a csehek s a britek alig 50 szzalka tartja kedvesnek s segtksznek a kortrsait. Magyarorszgon ez az arny 60 szzalk felett van.
Szexulis letet a 15 ves gyerekek kzl a britek lnek a legtbben (kzel 40 szzalkuk), Magyarorszg esetben ez az arny 20 szzalk. A szexulis letet l fiatalok 90 szzalkrl elmondhat, hogy vszerrel vdekezik. A legtbb tindzserkori terhessg az Egyeslt llamokban fordult el.
A felmrs megllaptsa szerint nincs kzvetlen sszefggs a gazdasgi fejlettsg s a gyerekek jlte kztt: Csehorszg pldul tbb szempontbl is jobban teljestett, mint a gazdagabb orszgnak szmt Franciaorszg, Nagy-Britannia s az Egyeslt llamok. A klnbz tnyezk ugyanakkor sszefggnek: a szegnysgben l gyerekek pldul ltalban betegesebbek, rosszabbul teljestenek az iskolban, tbb veszlyhelyzetnek vannak kitve s rosszabbak a vrhat eslyei, kiltsai a ksbbi munkavllalskor.
Tiefenthaler Eszter
forrs: Origo